top of page

'Çünkü sensin artık yönetecek olan'


Bir gazete okudum, gündemim değişti! International New York Times, tarih 7-8 Mayıs 2016.

Harvard Üniversitesi’nin 225 yıllık geleneğine son…

1636 yılında erkek öğrencilerin eğitimi için kurulmuş olan Harvard Üniversitesi ile başlayan erkek kulüpleri geleneği son buluyor. Üniversitenin Kadın Dekanı Drew Gilpin Fraust, Harvard Üniversitesi’nin 225 yıllık erkek kulübünün, artık kadın öğrencileri de dahil etmek zorunda olduğunu açıklayarak, aksi takdirde birçok kısıtlamalarla karşılaşacaklarını belirtmiş. Okulda uzun zamandır var olan kadın kulübünün de kapatılacağı duyurulmuş. Amaç üniversitedeki kadın ve erkek öğrencilerin daha fazla beraberlik ruhu ile hareket edebilmelerini sağlamak.

Tabuları yıkan başkan…

Londra belediye başkanını seçti. Sadiq Khan, Pakistan kökenli bir göçmen ailenin 8 çocuğunun 7.si ve Müslüman. Babası otobüs şoförü, annesi terzi. Khan ise; İnsan Hakları Avukatı. Khan’ın başkanlığı, çoğunluk tarafından ülkedeki göçmen azınlığın hakları için fırsat olarak görülüyor. Ancak ilginç olan, Londra’da yaşayan Müslümanların %31’i tarafından dini nedeniyle olumsuz karşılanmış olması.

Gavin Pretor-Pinney, bulutlar atmosferin ruh halini yansıtır ve bizler çoğunlukla başımızı yukarıya hiç kaldırmadığımız için bunun farkında bile değiliz. Pretor-Pinney 2003 yılında iş hayatına ara veriyor ve dergicilik dünyasının ikon yayınlarından biri olan Idle dergisini yayınlamaya başlıyor. Bu arada da 7 aylık bir Roma seyahati sonrasında sürekli bulutlardan bahsettiğini ve onları incelemekten kendini alamadığını fark ediyor. Böylece ‘Cloud Appreciation Society’ (Bulut Takdir Topluluğu)nu kuruyor. İlginç olan ve kendisinin bile şaşırdığı sonuç ise; birkaç ay içerisinde sitenin 2,000 ücretli üyesinin olması ve Yahoo tarafından yılın ‘en garip ve muhteşem web sitesi’ seçilmesi. Bulutlar üzerine yazdığı kitap ise en iyi satanlar listesinde.

14. Dalai Lama, Duyguların Atlası’nı hazırlanıyor

Tenzin Gyatso 1950'den beri görevde bulunan 14. Dalai Lama ve devrim niteliğinde bir projeye imza atmış. İzleyenelerin çok keyif aldığına emin olduğum ‘Inside Out’ (Ters Yüz) filminin danışma kurulunda da yer alan Paul Ekman ile duyguların haritasını hazırlamak üzere başladıkları çalışmaları nerdeyse tamamlamışlar. Projenin adı Duyguların Atlası. Projenin amacı; huzur ve mutluluğu bulabilmesi için bireylere yardımcı olabilmek. 149 bilim insanının görev aldığı projeye Dalai Lama 750,000.-USD maddi destek sağlamış.

Bana bu kadarı yetti. Her bir haber başlı başına araştırma, farklı boyutlarıyla tartışma konusu. Her gün daha önce tecrübe edilmemiş, düşünülmemiş ne kadar çok olayla karşılaşıyoruz. Yukarıdakiler sadece bir gazete baskısında karşıma çıkanlar.

Bu kadar yenilik ve değişime rağmen oyunda nasıl kalacağız? Kimden tavsiye alacağız? Kim bize yol gösterecek?

Eskiden devlet büyükleri, aile büyükleri, okumuşlar, yöneticiler bilirdi. Biz de sorardık. Sorardık, onlar da önce bir sessizliğe gömülürler, bize saatler gibi gelen saniyeler içerisinde geçmiş tecrübelerine dönerler, gözlerini bizim dışımızda bir noktaya sabitleyerek sanki o günleri izleyerek cevaplar gibi müthiş bir olgunluk ve bilmenin getirdiği ‘tamam olma’ duygusu ile uzun uzun detaylı, örnekli ama mutlaka ciddi bir şekilde anlatırlardı.

Artık olmuyor. Tecrübeleri duymak güzel ama alternatif yollar o kadar çok ki.

Oyunda kalabilmek için ‘future proof’ olabilmek gerekiyor. Geleceğe uyumlu, modası geçmeyen kişi olabilmek. Çünkü oyuna başlarken geçerli olan kurallar, oyun sırasında değişti. Hatta kuralların değiştiğini kimse anons etmedi.

Öğrenmeye ara vermeden devam ederek. Öyle onlarca konuda uzun uzadıya uzmanlıktan bahsetmiyorum ama bugün bilmediğim neyi fark ettim, sorusunu kendinize sorun.

Bugün Dünyaya, kendime, çevreme dair farklı ne öğrendim / gördüm / duydum / okudum?

Geleceğimize dair yön gösterebilecek tek kişi var, o da kendimiz!

Öğrenmeye Övgü

Öğren en basiti. Zamanıdır.

Sakın geç deme.

Öğren abeceyi, çok bir şey değil gerçi

Öğren ama, başla.

Koru kendini yılgınlıktan

Her şeyi öğrenmelisin

Çünkü sensin artık yönetecek olan.

Köprüaltındaki, öğren!

Öğren, demirparmaklıklar ardındaki!

Ev kadını, öğren!

Öğren, altmış yaşındaki!

Kimsesiz çocuk, okul ara kendine

Bilim ara, soğuktan kıkırdayan.

Sarıl kitaba, aç insan. Silahtır o.

Çünkü sensin artık yönetecek olan.

Çekinme soru sormaktan arkadaş!

Enayi yerine koydurma kendini

Alın teri dökmeden bellediği şeyi

Biliyor sayılmaz insan.

Geçir gözden hesap pusulasını

Unutma, sana ödetilecek faturası

Parmak bas üstüne her rakamın

Nerden çıkmış, sor bakalım

Çünkü sensin artık yönetecek olan.

Bertolt Brecht
Almanya, 1898-1956

Çeviri: Ataol Behramoğlu


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page